Bienvenido a Valencia!

Sama to nechápu, ale vážně jsem vyrazila na prázdniny pryč (nemyslím dovolenou) až ve svých 20 letech. I přesto, že jsem to plánovala už šíleně dlouho, nikdy k tomu nakonec nedošlo.

Rozhodly jsme to s holkama v zimě. Přemýšlely jsme nad tím, kam v létě vyrazíme na dovolenou a co všechno podnikneme, ale nějak jsme si uvědomily, že nás v ČR stejně žádnej zázrak nečeká. Nejdřív jsem plánovala prázdniny pojmout tak, že budu doma a vždy vycestuju někam na kratší dovolenou. No, nakonec jsou z toho (snad) dva měsíce v překrásné Valencii na východě Španělska.

“Snad dva měsíce” proto, že jsem sem vyrazily na blind. S jednosměrnou letenkou a ubytováním na dva měsíce jsme si sbalily kufry a odletěly.

Bez práce. Jenže zařizování přes agenturu pro nás nepřipadalo v úvahu, protože naprosto nenávidíme, když nám někdo organizuje život a říká, co a kdy dělat. Nabídky práce jsme hledaly už z domů, ale nic nás nezaujalo natolik, abychom to vzaly. A tak jsme si nakonec řekly, že osobní kontakt je stejně nejlepší a najdeme si něco až na místě.

Samozřejmě je tu ta druhá možnost, že si práci nakonec ani nenajdeme. I to nás samozřejmě napadlo, ale věděly jsme, s čím sem jedeme. Zatím nebrečíme a zběsile roznášíme životopisy.

Ačkoliv by měla každá z nás práci na léto v Čechách jistou, rozhodly jsme se, že radši strávíme léto u moře a uděláme si dvouměsíční (pracovní) prázdniny. Všechny jsme hlavně chtěly a potřebovaly změnu prostředí, protože máme za sebou celkem náročný rok. Změnit zaběhnutý život, lidi a poznat něco novýho, co nás určitým způsobem obohatí, i kdyby to tady nevyšlo podle našich představ. (Což samozřejmě nevyjde, ale to je asi jasný. :D)

Takže držte palce a nám se snad poštěstí!

Proč jsme vlastně ve Valencii? No, měly jsme jasno, že chceme do Španělska. Všechny se učíme španělsky a strašně nás to baví, takže jsme se shodly, že chceme trénovat jazyk. Místo jsme potom vybraly taky celkem jednoduše. Barcelona je sice krásná, ale hodně profláknutá, Madrid není u moře, Andalusie v létě centrum přímořského turismu. A chtěly jsme někam, kde žádná z nás ještě nebyla. No jasně, Valencie! Krásná architektura, prostředí, pláž. A naše očekávání nezklamala.

Teda až na pár faktů, nad kterými se občas s úsměvem nebo vztekem pozastavujeme.

1) Nekonečná siesta

Jedna z věcí, kvůli kterým bych asi nebyla schopná ve Španělsku delší dobu žít. Miluju shon, baví mě žít v určitém tempu a nemám ráda zahálení. Všechno potřebuju hned teď.

No, když se ve Španělsku rozhodnete, že něco hned teď chcete, počkáte si. Obchody ráno otevírají NEJDŘÍV v 9, spíš tak v 10-11. Ani se nenadějete a jsou 2 odpoledne (někde i 13:30), kdy začíná siesta. Ta trvá do 5, teprve pak můžete znovu vyrazit zařizovat to, co jste předtím nestihli. V době siesty jako by město umřelo, všichni stáhnou žaluzie ve výlohách a jdou se někam najíst, pokecat se známými nebo se vyspat.

2) Městská doprava

Doprava tady frčí, ale i nefrčí, záleží na úhlu pohledu. Dá se říct, že Valencie je ekologicky dobře zajištěný město. Prakticky celá je totiž přizpůsobená tomu, aby místní co nejmíň jezdili autem. Nejen pro ně, ale i pro turisty, je asi nejlepší koupit si přístup k městským kolům (zde Valenbisi). Jsou ovšem pouze dvě možnosti – buďto na týden nebo rok. Týden stojí kolem 13 Eur, ale rok 29 Eur, takže třeba pro nás je to ideální varianta, protože MHD (zde EMT) stojí na měsíc cca 26 Eur.

Systém kol funguje tak, že ve městě máte prakticky “na každém rohu” stanice, kde si kolo půjčíte a zase odevzdáte. Do automatu zadáte přidělené číslo a ověříte vámi vybraným heslem, vyberete si číslo kola a jedete. Teď přichází podle mě ta největší nevýhoda. Kolo máte “v ceně” půjčené na 30 min a do té doby je třeba ho buďto vrátit na některou z dalších stanic nebo si ho “odpípnout”, tedy opět zasadit do stojánku a znovu vyzvednout a pokračovat v cestě. Systém mi takhle přijde dobře vymyšlený, ale půl hodina je šíleně krátká doba. Většinou nestihnete dojet, kam potřebujete a ještě najít stanici. Pokud doba přesáhne 30 min, z účtu se vám strhne 0,50 Eur za každou další půl hodinu. No a pokud kolo nevrátíte do 24 hodin vůbec, strhne se vám z účtu 150 Eur.

Na kole se jezdit ale opravdu vyplatí. Zjistily jsme, že cesta na pláž trvá na kole stejně jako tramvají. Cyklisti a pěší tu totiž mají obrovskou výhodu oproti řidičům aut, mají “pořád” zelenou. Z Prahy jsem zvyklá čekat na zelenou na přechodu nesmyslně dlouho, ale to se vám tady jen tak nestane. Doba, za kterou přejedete autem přes celé město, musí být naprosto nesmyslná.

Rozdíl oproti ČR je tu v tom, že cyklisti vůbec nejezdí po silnici. Pokud někde náhodou není část chodníku vyhrazená jako cyklostezka (a že se to moc nestává), nikdo na vás nezačne ječet, že jedete po chodníku a překážíte pěším, je to tu prostě normální.

3) Jižanská nátura

Teď mě napadá sousloví, které Španělé jednoduše a přesně vystihuje: “Co můžeš udělat dnes, odlož na pozítří a máš dva dny volna.” Nic není urgentní, všechno počká, prostě no stress.

Jakmile máte tendenci spěchat, tak vás v tom tady místní rozhodně nepodpoří.

Všichni se smějí, prodavačky v obchodě na vás jsou milé, lidé si rádi povídají a barmanům dělá jednodušše radost vás v baru obsloužit. Takový přístup by se potřebovala podle mě naučit většina našeho národa, protože zamračených obličejů je v Čechách až moc.

4) Psí město

Jestli milujete zvířata, a obzvlášť psy, je tohle město pro vás. Nevím přesnou statistiku, ale tipnu si říct, že každý druhý tu má psa. Za týden pobytu jsem viděla jednu kočku, ale zato psi jsou na každém rohu. A na každém rohu tu najdete taky obchod s potřebamai pro psy, psí kadeřnictví a speciální parky na venčení psů. Jde vždy o část nějakého parku, která je obehnaná plotem, a kde není skoro žádná tráva. To je třeba věc, kterou moc nechápu, protože psi tam pobíhají po suché hlíně. Lidi tam s nimi ale chodí pořád a vypadá to, že to tu takhle skvěle funguje.

Tolik k prvním dojmům z Valencie, dole najdete pár prvních fotek.

Těším se u dalšího článku. 🙂

Plaça de la Mare De Déu

Torres de Serranos

Plážové západy slunce 😮

 

 

 

Bez Sangríi by to nebylo Španělsko 😀

Tyhle mořský potvory a paella jsou samy o sobě důvodem, proč sem letět!!

Centrum umění a věd

Be the first to comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *