36 hodin v Belgii a Francii

Víte, co je super pocit? Když se vrátíte z „dovolené“ a víte, že jste vůbec neutráceli za blbosti a přitom toho stihli vidět tolik. Vydaly jsme se na dva dny na low budget výlet do Belgie a vlastně stihly i trochu z Francie. Stálo nás to krásných 2000 Kč, nachozených 35 km a 4 města nová města na seznam. Checked!

Kam jet a kam ne? Co se mi kde líbilo a stojí za to vidět? 

Sbalily jsme svačiny do batohu, koupily jízdenky na vlaky a autobusy, rezervovaly ubytování přes Airbnb (nečekaně) a v 7 ráno vyjely. Teda vlastně nakonec neplánovaně až v 8, protože výlet nám začal s trochou té smůly. Já jsem za noc kvůli práci naspala 4 hoďky, Kája měla zánět dutin a obě jsme přiběhly na nádraží až tehdy, kdy nám (předem koupený) vlak ujížděl. A zbytek koupených spojů samozřejmě navazoval na něj. Naštěstí má ale Holandsko perfektní vlakový řád, za půl hodiny jel další a dokonce jsme mohly jet i na stejnou jízdenku. Jupí!

Naplánovaly jsme výlet do 3 belgických měst se zastávkou na přespání ve francouzském Lille, které se nachází hned za hranicemi a usoudily, že bude relativně levné se tam ubytovat.

Nejsem typický cestovatel chodící po městě se sáhodlouhým seznamem plným památek, které za dva dny stihnout. Spíš ráda objevuji nová místa a „nasávám“ místní atmosféru. Článek tedy určitě nebude plný tipů na belgické památky, spíš mých rad, jestli daná města vůbec stojí za to vidět.


ANTVERPY

První zastávkou byly Antverpy. Měly jsme je stihnout za cca 3 hodinky a zpetně musím říct, že to úplně stačilo. I když mi většina lidí, která je už viděla, říkala, že za moc nestojí, já jsem se stejně musela přesvědčit sama (jako to mám se vším :D). A v tomhle případě si dovolím radit a řeknu, že příště bych je určitě vynechala. Ačkoliv má město pár pěkných památek, právě teď bylo nejspíš právě uprostřed rekonstrukce v přípravě na turistickou sezonu a záplava jeřáby a rozkopané ulice, to mi sympatické nebylo. Třeba by to ale vypadalo jinak při návštěvě v jiném období, takže nechci úplně soudit.

Co vidět? 

 • hlavní nádraží – většina asi nebude obdivovat nádraží, ale říká se, že to v Antverpách je jedním z nejkrásnějších v Evropě. A pravdou je, že gotická architektura má vážně něco do sebe.
 • hlavní náměstí Grote markt, kde stojí radnice a bronzová socha, která je zároveň fontánou a byla vytvořena na základě  legendy města
 • katedrála Panny Marie – ta stojí hned na vedlejším náměstí
 • přístav – až, když jsem začala sepisovat článek, jsem zjistila, že antverpský přístav je druhým největším námořním přístavem v Evropě a pátým na celém světě
 • MAS Museum – to nejlepší na konec! Naše procházka městem končila právě tam a ačkoliv šlo o muzeum, s uměním to nemělo co dělat. Ze střechy muzea, kde se nachází velká terasa, je totiž krásný výhled nejen na celé město, ale i na ty okolní. A to je samozřejmě něco pro mě. Celý interiér je sklený vlnitými okny a plný světla. Tam jsme stihly nacvakat pár fotek a běžet rychle na nádraží, odkud nám odjížděl vlak do Bruselu.


BRUSEL 

Ze svého bucket listu evropských měst si konečně můžu odškrtnout Brusel. A protože jsem od něj čekala něco maličko jiného, jsem ráda, že jsem si tu atmosféru mohla zažít sama.

Když jsme vystoupily na hlavním nádraží, připadala jsem si úplně jako v Paříži. Místo typické belgické architektury stojí všude světlé stavby, nejrůznější kavárničky a nad zahradami s výhledem na celé město hrají pouliční hudebníci. Část města kolem Královského paláce a Parc du Cinquantenaire se mi líbila ze všeho nejvíc a přišlo mi, že od zbytku města se značně liší. Po cestě do města se totiž začaly objevovat spíš špinavé ulice s odpadky před domy. Uprostřed centra vyniká hlavní náměstí Grand Place (nebo nizozemsky opět Grote Markt), kde stojí gotická radnice. Náměstí patří na seznam památek UNESCO a je opravdu krásné. Celé je obehnané domky se zlatými detaily a plné kaváren a obchůdků s belgickými wafflemi nebo čokoládou.

 

Naší zastávkou bylo ale samozřejmě i Atomium, které jsem si přála vidět asi ze všeho nejvíc, jelikož se jím Brusel tolik pyšní. Nakonec jsme se rozhodly nejít pěšky, ale nasednout na tramvaj, když jsme zjistily, že stojí asi 5 km daleko od centra města. Toho rozhodnutí jsme později litovaly, protože jsme se ocitly v dost pochybné muslimské čtvrti. Čtyřicetiminutovou cestu jsme ale nakonec přežily a dorazily k samotnému Atomiu, které mě upřímně dost zklamalo. Nejspíš jsem od toho čekala moc, ale představovala jsem si místo, kde je park a spousta kaváren a kde si člověk připadá prostě dobře. Místo toho nás čekal jeden turistický bufet a prodejna se vstupenkami. Každopádně, stavba je to určitě krásná a za vidění to stojí.

Bohužel jsme nestihli čůrajícího chlapečka (hah), protože po cestě na nádraží začalo pršet a my jsme místo toho skončily na pravé belgické waffli a v útulné kavárně. Waffle – Maison Dandoy (hned vedle hlavního náměstí) a Café Capitale určitě stojí za návštěvu.

Nevím, jestli to bylo špatným pocitem ze samotného města kvůli všem těm útokům, ale po cestě na nádraží jsme procházely oblastmi, že kterých šel mráz po zádech. Jako dvě holky samy v takovém městě jsme se upřímně necítily 100% bezpečně a musím říct, že znovu bych Brusel asi vidět nemusela.


LILLE

V Lille jsme přespali na gauči u týpka z Londýna, který pronajímá byt přes Airbnb. Ačkoliv by to asi nemuselo být úplně bezpečný, po zjištění, že má francouzského buldočka, se ta noc přežít dala. 😀

Dopoledne jsme si neodpustily pravou francouzskou snídani v krásné kavárně Le Pain Quotidien, která je sice řetězcem, ale svůj účel splnila.

 • Old town – asi nejkrásnější částí celého města je ta stará. Je totiž plná maličkých, starých domků s dlážděnými cestami a malými místními obchůdky.
 • Grand Place (nebo opět Grote Markt) – se sochou, která tvoří střed náměstí a desítkami kaváren.
 • Městská radnice – ta je na seznamu památek UNESCO a určitě stojí za vidění
 • Katedrála Notre Dame 

Lille jako město má celkově krásnou francouzskou atmosféru a pro milovníky Francie bude příjemnou zastávkou.


GENT

To nejlepší na konec opravdu přišlo na konec výletu, ačkoliv bychom to tak plánovaly. Říká se, že Gent společně s Brugy jsou dvě nejkrásnější města Belgie a po jeho návštěvě můžu říct, že zcela oprávněně. Město pro mě mělo úžasnou atmosféru jak díky architektuře, tak lidem i celkovému vzhledu. Nejlepší je podle mě opravdu projít centrum města z jednoho konce na druhý, protože na každém rohu narazíte na útulné náměstíčko nebo zátiší s kanálem. Naprostý střed tvoří obrovské náměstí s kostelem sv. Nicholase a rovnou z náměstí vede most kolem kostela sv. Michala. Tyhle dvě stavby pro mě byly neuvěřitelné, ačkoliv nejsem největším fanouškem beglické architektury. Za vidění stojí i Graffiti street pro milovníky pouličního umění, jak už název napovídá. V centru města, hned vedle kanálu, stojí i středověký hrad Gravensteen nebo zvonice (Belfry of Ghent). Do Ghentu bych se někdy určitě podívala znova, protože jsem se tam vážně dobře cítila. A to je něco, co já stejně během cestování vnímám nejvíc.

Výhodou celého výletu bylo určitě i to, že jsme chytly (až na podvěčer  v Bruselu) krásné počasí a to potom všechno vypadá lépe. Pokud máte někdo tipy na další místa v Belgii, která stojí za vidění, tak sem s nimi. Chtěla bych využít toho, že to mám teď na dosah ruky a vidět toho co nejvíc.

N. 

This Article Has 3 Comments
 1. Nataly napsal:

  Musel to byť super trip, bola som len v Bruseli a tam sa mi veľmi páčilo. Najma na waffliach sme si veľmi pochutili. To, že ste nevideli čúrajucého chlapčeka vám ľúto byť nemusí, ja aj keď som vedela, že to bude sklamanie, ma to na mieste sklamalo ešte viac 😀
  http://www.thenoela.com

  • Nela napsal:

   To ráda slyším 😀 měla jsem z toho prvně výčitky, ale pak jsem si říkala, že to asi žádný zázrak nebude 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *